Gdy liczy się wnętrze!
Budowa domu to wyzwanie, które wymaga zaangażowania dużej ilości czasu, pieniędzy i… nerwów. Zwykle decydujemy się na taki krok raz w życiu, dlatego też warto właściwie się do niego przygotować. W błędzie są ci, którym się wydaje, że jedynie projekt budynku wymaga współpracy z architektem. Często prawdziwe… schody, zaczynają się piętrzyć z chwilą, gdy rozpoczynamy aranżację wnętrz.
Dobre złego początki
Urządzenie mieszkania wydaje się łatwe, a nawet przyjemne – przynajmniej w teorii. W praktyce bowiem o zawrót głowy przyprawić może ilość kolekcji płytek ceramicznych, mebli, paneli czy armatury. Do tego dochodzi bogaty wachlarz stylów, które zwykle nie bardzo lubią się ze sobą łączyć. Początkowa radość z wybierania tego, co nam się podoba, szybko może zakończyć się prawdziwą katastrofą. Poświęcony czas i wydane pieniądze nigdy się nie zwrócą, a to, na co je spożytkowaliśmy, może pod względem estetycznym na lata stać się naszym koszmarem.
Warto przyznać się do tego, że nikt z nas nie potrafi wszystkiego i nie zna się na wszystkim. Tak naprawdę tylko nieliczni mają wrodzone poczucie smaku i wyobraźnię przestrzenną, które są w stanie zrekompensować brak fachowej wiedzy. Dlatego projekt wnętrz naszego wymarzonego domu lub remontowanego mieszkania naprawdę warto polecić architektom wnętrz.
Dobra firma architektoniczna – na co zwrócić uwagę?
Planując budowę domu warto rozejrzeć się w Internecie za godnym zaufania projektantem wnętrz. W Gliwicach nie brakuje firm, które świadczą usługi w tym zakresie. Z pewnością warto zacząć od przejrzenia portfolio takiego studia projektowego bądź firmy architektonicznej. Pozwoli ono ocenić jego poziom i stylistykę.
Dobrze wykonane wizualizacje to jednak nie wszystko. Trzeba pamiętać, że praca architekta wnętrz wymaga również wiedzy branżowej, pozwalającej tworzyć funkcjonalne, bezpieczne i estetyczne przestrzenie. Istotna jest także współpraca projektanta wnętrz z przedsiębiorcami świadczącymi usługi w zakresie budownictwa, w tym z instalatorami, elektrykami, a także firmami trudniącymi się montażem podłóg czy ceramiki ściennej.
Jeśli portfolio i rozmowa upewniły nas co do wyboru architekta, warto przyjrzeć się umowie, jaka zostanie podpisana między nami a jego biurem. Powinny się w niej znaleźć zakres projektu, ustalona cena i terminy, a także sposób płatności. Dobry architekt wnętrz zaproponuje wykonanie koncepcji, wizualizacji, wycenę i sporządzenie listy materiałów. Prześle linki do sklepów i kolekcji użytych w projekcie mebli, lamp i dekoracji oraz wszelkich innych produktów, składających się na projekt.
Pracownia architektury wnętrz w Gliwicach
Inwestor, który zdecyduje się na współpracę ze Studiem Projektowym Marzeny Miszczyk-Brzozowskiej, na wstępie otrzyma specjalny brief. Jego wypełnienie pozwoli na zaprezentowanie przez klienta potrzeb i preferencji w kwestii stylistyki oraz funkcji. Będzie to także okazja do tego, aby przedstawić swoje szczególne życzenia.
Aby projekt został wykonany zgodnie z oczekiwaniami klienta, warto aby zaprezentował on architektowi zdjęcia przykładowych wnętrz, które będą stanowić inspirację do projektu. Bez trudu inwestor znajdzie pomocne ilustracje w czasopismach i na portalach branżowych. Dzięki nim architekt będzie mógł trafić w gust i poczucie estetyki klienta.
Dobrze jest także omówić akceptowalną kolorystykę, opowiedzieć o swoich pasjach i planach na przyszłość, np. dotyczących powiększenia rodziny lub przewidywanej wyprowadzki któregoś z domowników. Wbrew pozorom, istotna jest także obecność zwierząt w domu, a także kwestie zdrowotne, zwłaszcza te związane z ograniczeniami ze strony narządów ruchu. Ta szczegółowość w ustaleniach dotyczących projektu jest właśnie tym, co odróżnia architekta wnętrz od stylisty, którego zadanie ogranicza się jedynie do dekoracji pomieszczeń.
Na czym polega projektowanie wnętrz
– przede wszystkim na tym, aby ich funkcjonalność i estetyka były źródłem zadowolenia klientów. Ci z kolei mają do wyboru różne zakresy projektowe, które mają wpływ na kosztorys. Projekt może być koncepcyjny, ale może też zawierać układ funkcjonalny i ergonomię wnętrza (tego typu plan przekazywany jest często deweloperowi jeszcze na etapie budowy). Zaaranżowane pomieszczenia prezentowane są klientowi przez architekta wnętrz w postaci wizualizacji 3D, które bardzo realistycznie pokazują, w jaki sposób będą wyglądać finalnie. To pozwala klientom dokonać oceny i wyboru dodatków czy kolorystyki poszczególnych elementów, a czasem po prostu – zweryfikować swoje plany w zakresie funkcji czy wyglądu pomieszczenia.
Usługi architekta wnętrz – jakie są z nich korzyści?
Bez wątpienia – oszczędność czasu, nerwów i pieniędzy. Ponadto radość z użytkowania mieszkania, które rozplanowane zostało z poszanowaniem potrzeb i z uwzględnieniem fachowej wiedzy. Korzystając z usług pracowni minterior.pl, w której zatrudnieni są najlepsi architekci w Gliwicach i na Śląsku, uzyskujemy gwarancję, że rozplanowanie ustawienia mebli wypełni przestrzeń harmonią i zapewni wygodę domownikom. Na życzenie klienta możliwe jest także prowadzenie nadzoru nad realizacją a także uczestniczenie w zakupach i dodatkowe doradztwo. Co więcej, właścicielka, Marzena Miszczyk-Brzozowska na indywidualne zlecenie może wykonać projekty szaf i mebli. Zaprojektowane i wykonane „pod klienta” pozwolą na jeszcze efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni. W ofercie firmy znajduje się także home staging, czyli przygotowanie wnętrz mieszkania bądź domu do sprzedaży.
Ceny projektowania wnętrz w Gliwicach i na Śląsku
Zależą przede wszystkim od zakresu projektu, a także od lokalizacji inwestycji, która również może wpływać na cenę pracy biura projektowego. Liczy się także stopień trudności, wielkość nieruchomości i posiadane umiejętności. Śląsk i Katowice oferują takie usługi w cenie wynoszącej średnio ok. 150-250 zł za m2.